piątek, 2 marca 2012

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki 2012

"Sztuka Książki" jest cyklicznym projektem promującym wszelką działalność w zakresie książki niekonwencjonalnej: od instalacji i obiektów książkowych, przez unikaty, książki autorskie i artystyczne, wydawnictwa eksperymentalne i niskonakładowe.
Głównym elementem projektu jest wystawa, na którą składają się dzieła biorące udział w konkursie, jak i dzieła autorów imiennie zaproszonych przez organizatorów. Po swojej premierze wystawa pokazywana jest w renomowanych galeriach i bibliotekach na terenie całej Polski, a także poza jej granicami.

Istotną rolę promocyjną pełnią starannie i nieszablonowo zaprojektowane katalogi, które z reguły zawierają barwne reprodukcje prac, noty biograficzne, wypowiedzi artystów, eseje, kalendarium i przez to stają się cennym źródłem informacji zarówno dla ludzi profesjonalnie związanych z książką jak i zwykłych jej miłośników.

Do tej pory, we wszystkich ośmiu edycjach, zorganizowaliśmy 180 wystaw, wydaliśmy kilkanaście różnych katalogów, specjalny folder informacyjny z okazji pięciolecia, plakaty, pocztówki. Ważnym elementem projektu jest także strona internetowa www.bookart.pl, która z okazji nowej edycji, także zostanie zmieniona.

"Wędrówka" była tematem 7. edycji Sztuki Książki. "Czas" stał się przedmiotem refleksji 8. edycji. "Korespondencja" jest przewodnim tematem obecnej, 9. edycji.

We współczesnym, szybko zmieniającym się świecie, obserwujemy zjawisko częstego przekraczania, przenikania się świata realnego z wirtualnym.
KORESPONDENCJA pojmowana jako wszelkiego rodzaju wymiana myśli, informacji, doświadczeń, uczuć, stwarzająca określoną relację między korespondującymi. Korespondencja ciał, dusz, umysłów. Korespondencja sztuk. Korespondencja rzeczy i zjawisk.
Źródła inspiracji są nieograniczone, między innymi: fikcja, literatura, historia.

Cele festiwalu: Prezentacja i Upowszechnianie twórczości w dziedzinie literatury i intermedialnej sztuki, w których wszystkie elementy: idea, słowo, forma i obraz stanowią integralną całość dzieła.

KORESPONDENCJA wystawa premierowa:
styczeń – luty 2012 - Płocka Galeria Sztuki w Płocku (wystawa dostępna będzie na terenie całego kraju do 2014 roku, należy sprawdzać informacje na stronie organizatów, aby dowiedzieć się o konkretnych terminach i miejscach wystaw).

Organizatorzy:
Płocka Galeria Sztuki w Płocku, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi Correspondance des Arts i inni – lata 2012-2014.

Organizatorami festiwalu i wystaw są renomowane galerie biblioteki i muzea w 25 miastach w Polsce: Katowice, Płock, Radom, Sandomierz, Kielce, Tarnów, Lublin, Gorlice, Nowy Targ, Nowy Sącz, Cieszyn, Bielsko Biała, Chełmek, Częstochowa, Wrocław, Duszniki Zdrój, Toruń, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Szczecin, Książ, Kraków, Warszawa, Corespondance des Arts wydawnictwo Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
"Festiwal Sztuki Książki" w każdym mieście i ośrodku będzie miał odmienny charakter, ekspozycje opracowuje kurator i organizator festiwalu w danym mieście, w porozumieniu z kuratorem generalnym.

Organizatorzy przewidują dwa etapy konkursu. Do pobrania regulamin konkursu.

Zapraszamy i czekamy na wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Przyjaciół, którym bliska jest Kultura i jej Twórcy.

Kuratorka Festiwalu Alicja Słowikowska
/alicja.slowikowska@wp.pl, kom. 503 734 030/

Współpraca kuratorska: Ania Gilmore /USA/, Sarah Bodman /Wielka Brytania/.

www.bookart.pl


Materiały wykorzystano ze strony www.purpose.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz