poniedziałek, 30 lipca 2012

Polska książka artystyczna w TokioWystawa polskiej książki artystycznej w Galerii Musashino University of Art jest pierwszą zagraniczną prezentacją 150 prac z kolekcji "Polska książka artystyczna z przełomu XX i XXI wieku" - 21 października - 19 listopada 2011.
Kolekcja z założenia obejmuje dzieła stworzone w latach 1990-2010 w Polsce lub za granicą, przez polskich artystów i polskiego pochodzenia. Składają się na nią w znacznym stopniu prace wyróżnione wcześniej w konkursach i festiwalach, polskich i zagranicznych.
Opisując zawartość kolekcji, można posłużyć się trzema podstawowymi kategoriami stworzonymi przez Clive'a Phillpota - nowojorskiego kuratora wystaw książek-dzieł, m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w którym kierował biblioteką muzealną: zwykłe książki (just books), książki-dzieła (bookworks) i obiekty książkowe (book objects). Warto także zauważyć formy "between" - pomiędzy tymi kategoriami. Na wystawie w Musashino prezentowane są głównie "bookworks". W Polsce stosunkowo w niewielkim jeszcze stopniu artyści "wydają" nakładowe "just books". Znacznie bardziej popularne są "book objects" i instalacje książkowe, które jednak z powodu rozmiarów i wagi trudno było tym razem wystawić.
Czas i miejsce wystawy:
  • 21 października - 19 listopada 2011 - Muzeum Musashino Art University, 1-736 Ogawa, Kodaira, Tokio

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz